.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pomoc de minimis a przychód podatkowy

GAZETA PODATKOWA (2016-06-20), autor: A.c., oprac.: GR

Zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis nie skutkuje po stronie podmiotu otrzymującego ten rodzaj pomocy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym – czytamy w Gazecie Podatkowej
 
Spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych uzyskała od prezydenta miasta, w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy, pomoc de minimis, którą stanowiło zwolnienie z podatku od nieruchomości na lata 2015-2017. Wysokość udzielonej pomocy w 2015 r. to 109.824 zł, natomiast w 2016 r. to 129.499 zł. W opisanym stanie faktycznym spółka miała wątpliwości, czy uzyskaną kwotę zwolnienia podatkowego powinna zakwalifikować jako przychód w podatku dochodowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 6 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-3/4510-316/16/AB), uznał stanowisko spółki w zaprezentowanej kwestii za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska. Natomiast sama spółka wskazała, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o pdop do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. W konsekwencji w opinii spółki należało uznać, że udzielona jej pomoc de minimis w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości w latach 2015-2017 na podstawie tego przepisu została wyłączona z przychodów, jako wartość nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków jednostek samorządu terytorialnego.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 20 czerwca 2016 r.
dodano: 2016-06-21 11:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.