.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gwarancje de minimis po nowemu

Dziennik Gazeta Prawna (2017-10-18), autor: Piotr Szymaniak, oprac.: GR

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.
 
Przewiduje on utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego specjalnego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego. Ze środków funduszu będą finansowane koszty i wydatki związane z udzielaniem przez BGK poręczeń i gwarancji stanowiących pomoc publiczną na rzecz mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm.

Do tej pory gwarancje de minimis były udzielane na podstawie programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji BGK”, pierwotnie zaplanowanego do końca 2013 r., który kolejnymi rozporządzeniami trzeba było przedłużać.

Zdaniem projektodawców, utworzenie funduszu umożliwi planowanie wykorzystania instrumentów gwarancyjnych w dłuższej perspektywie, przy jednoczesnym utrzymaniu wielkości udzielanych gwarancji na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych. „W praktyce BGK, ze środków nowo utworzonego KFG, będzie udzielał gwarancji na ok. 9 mld zł rocznie, co przy pokryciu ryzyka kredytowego na poziomie do 60 proc. zapewni roczną kwotę gwarantowanych kredytów na poziomie ok. 16 mld zł” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt stwarza możliwość zasilenia KFG kwotą 900 mln zł przez zmniejszenie części funduszu statutowego BGK. Resort Rozwoju szacuje, że dzięki zapewnionym gwarancjom będzie można udzielić kredytów stanowiących 40-krotność wkładu do KFG. Rząd ocenia, że trwały dostęp do poręczeń i gwarancji skłoni firmy do inwestowania i przyczyni się do efektywnego wykorzystania środków UE.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 października 2017 r.
dodano: 2017-10-19 10:50Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.