.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kopciuchy niedługo zostaną całkowicie wyrugowane z rynku

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-26), autor: Jakub Pawłowski, oprac.: GR

Niewydolne i wysokoemisyjne kotły na paliwa stałe nie trafią już więcej na rynek, niezależnie od tego, jak bardzo nieuczciwi przedsiębiorcy będą starali się nagiąć przepisy. Takie są założenia nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które podpisali już minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wejdzie w życie za 14 dni – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Regulacje mają ukrócić patologie, które szybko rozpleniły się po pierwszej – i jak się okazuje, jedynie połowicznej – próbie uregulowania rynku urządzeń grzewczych w 2017 r. Rządzący wprowadzili wtedy wyśrubowane wymogi emisji, które muszą spełniać kotły, by mogły być dopuszczone do sprzedaży. Nie trzeba było jednak długo czekać, by producenci i sprzedawcy znaleźli furtki umożliwiające im obejście nowych przepisów. Najprościej jest sprzedawać te same urządzenia, tylko że pod inną nazwą handlową, np. jako kotły do podgrzewania wody. Nie były one ujęte w rozporządzeniu, a jednocześnie – pod względem technicznym – niczym nie różniły się od standardowych kopciuchów.

Furtka ta została zamknięta w obecnej nowelizacji. Uwzględniono też w niej urządzenia na biomasę niedrzewną, które do tej pory były wyłączone spod regulacji. Nowela zakłada też wprowadzenie dodatkowych wymagań dla kotłów wielopaleniskowych: urządzenia z ręcznym zasilaniem paliwem będą musiały być wyposażone w zbiornik akumulacyjny i systemy oczyszczania spalin.

Zmodyfikowane zostało także określenie „wprowadzanie do obrotu”. Do tej pory nic nie stało na przeszkodzie, by używanego kopciucha kupić na aukcji internetowej lub sprowadzić z zagranicy, np. z Czech. Teraz ma to być niemożliwe, bo wprowadzeniem do obrotu ma być „każde rozporządzenie produktem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poprzez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej, w tym najem oraz sprzedaż […] w innej formie niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”.

Ministerstwo pracuje też nad nowelizacją ustawy – Prawo ochrony środowiska i ustawy o inspekcji handlowej. Mają one dodatkowo uszczelnić system przez rozszerzenie kompetencji i obowiązków organów kontrolnych. Ich przedstawiciele uzyskaliby m.in. możliwość nakładania kar pieniężnych w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-26 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.