.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Drony w walce ze smogiem mają być bardziej skuteczne

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-16), autor: Katarzyna Nocuń, oprac.: GR

Wyspecjalizowane urządzenia zbadają unoszący się nad kominem dym. Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy, by pomóc samorządom w walce o powietrze lepszej jakości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji, czyli niskiej jakości kotłów i pieców, to pierwszy etap projektu ZONE. Resort przedsiębiorczości i technologii do współpracy zaprosił kominiarzy. Fachowcy wyposażeni w mobilne aplikacje w ramach obowiązkowych przeglądów systemów kominowych będą wprowadzać dane o urządzeniach, których używamy do ogrzewania domów. Konieczne jest także sprawdzenie tego, co faktycznie z kominów unosi się do atmosfery. Dlatego kominiarze mają zostać w przyszłości wyposażeni w przenośne urządzenia, które zmierzą emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Nad metodologią pomiarów pracuje Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Trwają także prace nad specjalistycznymi dronami. Do walki ze smogiem wykorzystują je już między innymi Warszawa i Katowice. To dobre narzędzie do wskazania strażnikom miejskim domu do kontroli. Urządzenia badają, czy w powietrzu znajdują się substancje powstające przy spalaniu śmieci. Obecnie taki pomiar nie stanowi jednak podstawy prawnej do nałożenia kary – strażnicy miejscy muszą pobrać próbkę popiołu bezpośrednio ze źródła ciepła. Instytut pracuje więc nad metodą, która umożliwi badanie emisji bezpośrednio nad kominem domu w taki sposób, że będzie to podstawą do ukarania osoby, która spala śmieci lub wykorzystuje kotły niespełniające norm.

W ramach projektu ZONE ma powstać pierwsza ogólnopolska baza danych o źródłach niskiej emisji. Dostęp do systemu wszystkie gminy mają mieć do końca przyszłego roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-16 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.