.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Samorządy apelują i łapią wodę

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-06), autor: Katarzyna Nocuń, oprac.: GR

Padający w ostatnich dniach deszcz jest okazją do zatrzymania deszczówki i wykorzystania jej, gdy wkrótce opadów znów będzie dramatycznie brakować. Zagrożenie suszą jest nadal realne, dlatego lokalne władze proszą mieszkańców o oszczędzanie wody – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sucha zima i do tej pory rekordowo sucha wiosna spowodowały, że niespotykanie niski jest poziom wód gruntowych. Samorządowcy dostrzegają zagrożenie, dlatego kolejne gminy zwracają się do mieszkańców, by rezygnowali z podlewania trawników i ogródków wodą z sieci wodociągowych. Sebastian Szklarek naliczył, że tej wiosny tego rodzaju odezw do mieszkańców było już blisko 150. W ubiegłym roku, w sezonie letnim było ich około 350.
 
Nieroztropne korzystanie z wody grozi spadkiem ciśnienia w sieci i suszą w kranach. W podwarszawskim Piasecznie za korzystanie z wody do innych celów niż bytowe grozi grzywna do 5 tys. zł. Część samorządów ograniczyła się do próśb kierowanych do mieszkańców o zmianę nawyków, by nie podlewać trawy w ciągu dnia, w godzinach 6–22 nie zużywać wody do mycia samochodów. 
 
O oszczędzanie wody w ostatnich dniach, gdy zagrożenie pożarowe ze względu na suszę i brak opadów objęło niemal całe terytorium kraju, apelowali także niektórzy politycy. Eksperci zwracają jednak uwagę, że to przerzucanie odpowiedzialności za niewłaściwe gospodarowanie wodą na obywateli i omijanie sedna problemu. Bo chociaż oszczędzanie wody indywidualnie przez każdego jest ważne, to u jego podłoża leżą wieloletnie zaniedbania na szczeblu centralnym i błędna polityka zarządzania wodą: regulowanie rzek, budowa pochłaniających gigantyczne środki finansowe zbiorników retencyjnych i stopni wodnych oraz niedostrzeganie mimo prognoz naukowców zbliżającej się wieloletniej suszy. Zdania na temat tego, jak najlepiej zatrzymywać wodę, są podzielone. Teraz – jak zaznacza część środowiska eksperckiego – potrzebne są liczne działania na małą skalę, m.in. odejście od osuszania terenów rolniczych, przywracanie zastawek na rowach melioracyjnych, by wodę zatrzymywać. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-06 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.