.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wniosek ułatwiający niczego nie ułatwia. Wręcz przeciwnie

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-01), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opublikowało wzór formularza, w którym pracodawcy mogą wnioskować o zgodę na wykorzystanie pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na ochronę miejsc pracy. Budzi on jednak wiele kontrowersji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Formularz ma w założeniu ułatwiać przedsiębiorcom sięganie po instrument wsparcia określony w art. 68gd ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Przepis ten przewiduje, że pracodawcy posiadający ZFRON mogą do 20 proc. znajdujących się na jego koncie pieniędzy przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników, pomoc bytową dla nich, a także na inne wydatki niezbędne do zachowania ciągłości działalności oraz zatrudnienia. Możliwość wydatkowania środków ZFRON na te cele jest ograniczona czasowo i wymaga zgody prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
W związku z tym, że stosowanie w praktyce art. 68gd ustawy budziło wątpliwości, część pracodawców wstrzymywała się z występowaniem do funduszu, czekając na wzór określający zakres niezbędnych informacji. Po prawie dwóch miesiącach został on wreszcie przygotowany. To druk Wn-C-ZF, który liczy pięć stron i można go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (w formie aktywnego pliku PDF, który można wypełniać). Problem w tym, że zdaniem pracodawców wniosek w zaproponowanym przez BON kształcie wcale nie jest ułatwieniem.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-05 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.