.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wniosek w sprawie funduszu rehabilitacji poprawiony

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-10), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych opublikowało nowy wzór wniosku, na którym pracodawcy mogą zwracać się o wydanie zgody na sfinansowanie wydatku służącego ochronie miejsc pracy z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Uzyskania takiej akceptacji ze strony prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wymaga art. 68gd ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). To właśnie ten przepis daje firmom możliwość wydania 20 proc. środków ZFRON na cele związane z utrzymaniem zagrożonych likwidacją miejsc pracy, o ile na poniesienie danego wydatku uzyskają zgodę. Aby jej otrzymanie było łatwiejsze, BON opracował wzór odpowiedniego formularza Wn-C-ZF. Problem w tym, że ten wniosek spotkał się z licznymi uwagami ze strony pracodawców, którzy wskazywali m.in., że części rubryk nie można wypełnić, a wpisywane aktualne daty zmieniały się automatycznie na kwietniowe, co w efekcie uniemożliwiało wysłanie go drogą elektroniczną. Krytykowali też to, że jest zbyt obszerny i wymaga podania bardzo szczegółowych danych.
 
BON postanowił więc poprawić wniosek i przygotował jego nową wersję. Jest on krótszy (zamiast pięciu liczy cztery strony), skrócone zostały bowiem tabele, w których pracodawcy pierwotnie mieli podawać informacje o grupach wspieranych niepełnosprawnych pracowników w podziale na stopnie dysfunkcji zdrowotnej. Ponadto usunięte zostały usterki techniczne, które nie pozwalały na wypełnienie go w formie elektronicznej, a także dodane zostały dodatkowe objaśnienia dotyczące sposobu jego wypełnienia.
 
Byli też tacy pracodawcy, którzy nie czekali na stworzenie wniosku przez BON i już wcześniej wysłali swoje pisma do PFRON o wyrażenie zgody (mogą to robić od 31 marca). Z danych funduszu wynika, że do tej pory wpłynęło 96 wniosków, z których 48 pochodziło od zakładów pracy chronionej, a drugie 48 od zakładów aktywności zawodowej. Łącznie ci pracodawcy ubiegają się o wydatkowanie 2,15 mln zł pieniędzy ZFRON na cele wymienione w art. 68gd ustawy. Okazuje się jednak, że żadnej decyzji jeszcze im nie wydano, a PFRON wyjaśnia, że dopiero na podstawie nowej wersji formularza będzie mógł ocenić źródła finansowania, zasadność wydatków i wydać zgodę, która nie będzie podważana.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-10 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.