.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wzrosły limity unijnej pomocy publicznej

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-01), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Przedsiębiorcy szczególnie mocno poszkodowani przez pandemię koronawirusa mogą pozyskać pomoc publiczną w wysokości nawet 1,8 mln euro. Dotychczas limit ten wynosił 800 tys. euro – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ponadto firmy, które szczególnie mocno ucierpiały z powodu pandemii (ich dochody spadły o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do podobnego okresu z 2019 r.), będą mogły nadal liczyć na pokrycie przez państwo części ponoszonych przez nie kosztów stałych. Dotychczas maksymalny limit tego rodzaju pomocy wynosił 3 mln euro, a od 28 stycznia br. wzrósł do 10 mln euro.
 
Zmiany te weszły w życie 28 stycznia i będą obowiązywać do końca 2021 r.
 
Komisja Europejska poinformowała o nich w komunikacie wydanym w związku z piątą nowelizacją „Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19”. Z reguły KE bardzo restrykcyjnie interpretuje przepisy o przyznawaniu pomocy publicznej przez poszczególne państwa unijne. Jej podejście zmieniło się wraz z wybuchem epidemii.
 
Z 800 tys. euro do 1,8 mln euro wzrósł limit środków, które mogą otrzymać przedsiębiorstwa poszkodowane przez pandemię. Pomoc, tak jak do tej pory, będzie mogła być łączona np. z pomocą de minimis (objętą limitem do 200 tys. euro). Wyjątkiem są sytuacje, w których nie pozwalają na to przepisy krajowe.
 
Do limitu 1,8 mln euro nie będzie wliczana pomoc publiczna pozyskana wcześniej na podstawie zliberalizowych reguł KE, jeśli zostanie ona zwrócona przed końcem 2021 r.
 
Kolejna nowość pozwoli na przekształcanie do końca 2022 r. tzw. zaliczek zwrotnych (np. polskiej subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju) na środki bezzwrotne. KE chce w ten sposób zachęcić firmy do ubiegania się o pomoc zwrotną.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-02 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.