.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

300+ na naukę w szkole w ośrodku wychowawczym

Dziennik Gazeta Prawna (2021-05-19), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Rodzic, którego dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej funkcjonującej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, ma prawo do świadczenia z programu „Dobry start” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wniosek o świadczenie na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej złożył w lipcu 2020 r. ojciec, którego córka miała od września uczęszczać do szkoły podstawowej mieszczącej się w MOW. Prezydent miasta odmówił jednak jego przyznania. Powołał się na par. 3 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061 ze zm.). Przepis ten zawiera definicję szkoły, do której zalicza się szkołę podstawową, ponadpodstawową, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. W tym katalogu nie ma natomiast MOW.
 
Rodzic złożył odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, które doszło do wniosku, że decyzja prezydenta miasta nie naruszyła przepisów. Wyjaśniło, że w sprawie nie zostały spełnione przesłanki do przyznania świadczenia 300+, bo córka w roku szkolnym 2020/2021 jest wychowanką MOW, czyli takiego rodzaju placówki, która została wyłączona z pojęcia szkoły. Mężczyzna zaskarżył decyzję SKO do sądu. Jego zdaniem córka spełniała kryterium uczęszczania do szkoły, bo w ramach MOW chodziła do szkoły podstawowej, co potwierdziło zaświadczenie wydane przez ośrodek.
 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (wyrok z 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt ii SA/Gl 18/21) orzekł, że skarga zasługiwała na uwzględnienie i uchylił decyzję obydwu organów niższej instancji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 maja 2021 r. 
dodano: 2021-05-19 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.