.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firma sprawdzi trzeźwość pracowników alkomatem

Dziennik Gazeta Prawna (2021-05-31), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Pracodawcy zyskają podstawę prawną do wyrywkowych i prewencyjnych kontroli zatrudnionych pod kątem obecności alkoholu lub narkotyków – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Firma ma prawo samodzielnie kontrolować trzeźwość pracowników, ale wyłącznie za pomocą metod niewymagających badań laboratoryjnych (czyli np. alkomatem). Na podobnych zasadach sprawdzi, czy pracownik jest pod wpływem środków odurzających. Testy będą mogły obejmować tylko zatrudnionych, których weryfikowanie jest niezbędne z uwagi na ochronę życia lub zdrowia (ich samych lub osób trzecich) albo ze względu na ochronę mienia pracodawcy. Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy, który trafił już do konsultacji.
 
Zgodnie z projektem grupę lub grupy zatrudnionych, które będą objęte prewencyjnymi kontrolami, określi pracodawca w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub obwieszczeniu. Nie jest wykluczone, że testy będą dotyczyć tylko części pracowników, np. jedynie działu produkcji lub transportu, bo sprawdzanie trzeźwości ma być wdrażane tylko w zakresie, w jakim jest niezbędne ze względu na wspomnianą ochronę życia lub zdrowia pracowników i osób trzecich albo mienia pracodawcy.
 
W takim samym trybie firma określi metodę i sposób kontroli, czyli np. czy będzie stosować alkomat ustnikowy, czy bezustnikowy bądź bramkę z alkomatem, a także czy będzie codziennie sprawdzać wszystkich pracowników, czy jedynie część z nich (np. rotacyjnie). Określi również czas przeprowadzania testu, w tym to czy będzie dokonywał go jedynie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w danym dniu, czy również w czasie wykonywania obowiązków (w analogiczny sposób ustali zasady badania na obecność środków odurzających).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 maja 2021 r. 
dodano: 2021-06-01 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.