.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus chce wiedzieć, gdzie trafia czynsz

Dziennik Gazeta Prawna (2021-06-10), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Przedsiębiorca, który nie zawiadomił fiskusa o tym, że zapłacił za najem budynku biurowego na rachunek bankowy niewidniejący w elektronicznym wykazie podatników VAT, nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka wynajęła na 24 miesiące biuro od innego przedsiębiorcy. Miesięczny czynsz najmu wynosił 12,3 tys. zł, co oznaczało, że „jednorazowa wartość transakcji” przekroczyła 15 tys. zł.

Spółka dopiero po pewnym czasie dowiedziała się, że rachunek bankowy wynajmującego, na który wpłaca czynsz, nie widnieje w elektronicznym wykazie podatników VAT, czyli na białej liście. Mimo to nadal płaciła czynsz w dotychczasowy sposób i nie powiadomiła o tym naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAW-NR. Gdyby zrobiła to w ciągu 7 dni od przelewu (a w czasie pandemii COVID-19 – w ciągu 14 dni), to mogłaby zachować prawo do zaliczenia czynszu do kosztów uzyskania przychodu (zgodnie z art. 15d ust. 4 ustawy o CIT).

Była więc przekonana, że straciła to prawo. Jej zdaniem wynika to wprost z art. 15d ustawy o CIT i art. 19 ust. 1 pkt 2 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacje indywidualna z 25 maja 2021 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.83.2021.4.AP) to potwierdził.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 czerwca 2021 r. 

dodano: 2021-06-10 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.